Srubový obklad

zrubový obklad

Většina z nás se asi určitě s potěšením velmi ráda zastaví při pohledu na pěknou roubenku či srub. I když jsou u nás velice oblíbené a v současné době jich kolem nás vyrůstá čím dál více, přece jenom bychom jich o mnoho více spatřili v zahraničí, například na severu ve Skandinávii nebo v Severní Americe. Je to způsobeno hlavně tím, že tyto oblasti jsou mnohem více lesnaté, a tudíž se zde nachází mnohem více materiálu, potřebného pro výrobu těchto staveb. Při stavbě srubů jsou používány celé kmeny stromů. Srubovou konstrukci tvoří stropní trámy, srubové stěny, sloupy a průvlaky. Sruby se vyrábí převážně z ručně okorněné kulatiny, tudíž si dřevo zachovává svoji přirozenou hladkost a křivost. Jejich stavba je celkem rychlá, což je samozřejmě velká výhoda. Mají velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti a jednou z nejdůležitějších výhod je také cena stavebního materiálu, který je nižší, než u zděných staveb.

Nicméně, pokud se přímo nechceme pouštět do jejich stavby, a přesto toužíme v daném směru výrazně změnit vzhled svého domu či chaty, zahradního domku či třeba pouze venkovního přístřešku, můžeme tohoto vzhledu docílit pomocí srubových obkladů. Srubový obklad je výhodné a ekonomické řešení, pokud chceme docílit imitace srubu.

Srubové obklady (zrubové obklady) se používají na obložení stěn a stropů. Mají rovněž dobrou schopnost tepelné izolace proti vnějším teplotám. Jsou řezány většinou ze smrkové kulatiny tak, aby svým tvarem zachovaly přírodní vzhled masivního dřeva. Jedná se o obklad, kde na jedné straně je pero a na druhé drážka. Jednotlivé kusy pak do sebe zapadají a vytvářejí tím dokonalý spoj. Srubové obklady se používají jak v exteriérech, tak i v interiérech. Srubové palubky jsou předurčeny k použití převážně v exteriéru na zahradní domky, srubové stavby, chaty, kůlny apod.

Jedním z materiálů, který je vhodný k výběru na obklady fasád, je například český smrk, který má dřevinu s řídkým vláknem, a který má poměrně velkou savost ochranného nátěru. Jeho velkou výhodou je bezesporu celkem nízká cena.

Dále do této kategorie patří severský smrk, jehož dřevina má hustější vlákno, má na rozdíl od českého smrku menší savost ochranného nátěru a je náročnější na údržbu. Tato dřevina roste pomaleji. Jeho pořizovací cena je jako u českého smrku také celkem příznivá.

Další dřevinou, vhodnou k použití na obklady je modřín (český, nebo sibiřský). Tato dřevina roste pomalu a má hustější vlákno. Je snazší na údržbu. Toto dřevo je velmi odolné vůči vodě, obsahuje velmi mnoho pryskyřice. Má malou savost ochranného nátěru a je možné jej vůbec nenatírat. Poměr mezi jeho cenou a užitnou hodnotou je celkem vyvážený. Jedná se bezesporu o jednu z nejoblíbenějších dřevin, která se používá na fasádu.

Dále sem můžeme zařadit tzv. Thermowood (tepelně upravená borovice). Tato dřevina je netečná k vlhkosti, díky procesu tepelné úpravy. Není nutno ji vůbec natírat a je snadná na údržbu. Má krásný čokoládový vzhled.

Jinak dřeviny nabízené v přírodním provedení je nutno předem naimpregnovat a ošetřit přípravky, které jsou určené na dřevěné venkovní obklady, to znamená buď olejem nebo lazurou.

Další potřebné informace ohledně srubového obkladu můžete nalézt na: zrubový obklad

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *