Podle čeho vybrat novou matraci?

Jestliže vaše matrace již dosluhuje, pozorujete na ní jisté změkčení, proležená místa a deformace, pak je nejvyšší čas se poohlédnout po nové matraci. Vzhledem k tomu, že matrace používáme každý den, jsou výrazným prvkem naší ložnice, je potřeba jejich výběru věnovat pozornost.

Chcete-li se ráno probouzet svěží a energičtí, potřebujete k tomu zdravý, pohodlný spánek, ke kterému vám může významně dopomoci právě kvalitní matrace. V dnešní době se na trhu nachází široké spektrum matrací, ze kterých je možná občas složité si vybrat tu správnou.

Pokusíme se zaměřit na nejdůležitější body, které jsou při výběru, nové kvalitní matrace důležité.

Nejprve bychom si měli ujasnit, zda budeme pořizovat matraci pro každodenní používání, nebo pouze k občasnému spaní.

Pro pravidelné používání jsou vhodnější matrace s dlouhodobou životností. To jsou například latexové, přírodní, taštičkové nebo matrace z paměťové pěny. Dnes jsou k dostání i bio matrace – ručně šité.

Pro občasné spaní, například na chalupu, nebo pro hosty se hodí například rozkládací matrace, nebo levnější pěnové, pružinové či sendvičové.

Základním faktorem při výběru je zejména tvrdost matrace. Ty bývají uváděny nejčastěji v rozmezí 1 až 4, od těch nejměkčích až po extra tvrdé. Někde se uvádí rozsah tvrdosti až do stupně 7.

Tvrdost 1 – to jsou nejměkčí matrace, které lze pořídit převážně latexové nebo také ze studené pěny. V posledních letech se velké oblibě těší matrace z tzv. „líné“ pěny, které mají tu schopnost, že se velice dobře přizpůsobují tělu, čímž zabraňují otlakům nebo proleženinám. Velmi vhodné jsou především pro seniory, nebo osoby, které trpí kloubními potížemi.

Tvrdost 2 – středně tvrdé matrace. Tento typ matrací je používán nejčastěji. Středně tvrdé matrace dokážou udržovat páteř v rovině. Vyrábí se latexové, sendvičové, pěnové, pružinové, taštičkové nebo z paměťové pěny. Ty nejkvalitnější bývají vyráběny z přírodních materiálů, nebo dokonce bio – ručně šité.

Tvrdost 3 – tužší matrace – bývají vyztuženy koňskými žíněmi nebo kokosovým vláknem, dodávající matracím vyšší tuhost i lepší prodyšnost. Jsou vhodné také pro alergiky.

Tvrdost 4 – nejtvrdší matrace. Ty jsou vhodné pro osoby s vyšší váhou.

Při výběru je potřeba také zohlednit, kdo bude matraci používat.

Matrace do dětských postýlek – bývají vyráběny z přírodních kokosových vláken. U větších dětí nebo studentů se doporučuje použití tvrdších matrací. Naopak se u dětí nedoporučuje používat matrace z „líné pěny“.

V kategorii matrací pro dospělé nalezneme nejširší nabídku, kde si může každý vybrat podle svých preferencí. Seniorům se doporučuje používat matrace vyšší, které jim umožní snazší vstávání, a také měkčí, bránící vzniku proleženin.

Vzhledem k tomu, že technologie při výrobě matrací se mění velice rychle, je potřeba sledovat nejnovější trendy, které kvalitu matrací posouvají stále kupředu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *