Jak fotit portrét se zábleskovými světly v ateliéru

Pokud se chcete stát profesionálem v oblasti fotografování portrét, pravděpodobně po pár fotografování zjistíte, že kromě dobrého fotoaparátu, ale především vhodného objektivu vám schází ještě jedna věc, a tou je spolehlivé zábleskové světlo. Nic totiž nedotvoří perfektní fotografii jako světlo, což je také důvodem, proč si právě toto přejí fotografové místo “hodně štěstí,” totiž “dobré světlo!”

Od blesku k záblesku

Z internetu, knih, fotokurzů či jiných zdrojů, které jste si v honbě za dobrou portrétní fotografií jistě už dříve prostudovali, víte, že není lepší denní doby na focení portrétů (ale i mnohých dalších témat, například krajiny) nežli zlatá hodinka. Ta nastává dvakrát denně po východu a před západem slunce a poskytuje velmi jemné, měkké světlo, které je zejména při focení portrétů nenahraditelnou substancí skvělého exteriérového snímku. Jak si ale poradit, pokud chceme dosáhnout skvěle osvětleného portrétu v interiéru – doma či ve studiu? Nezbyde nám nic jiného než sáhnout po skvělých pomocnících a výdobytcích moderní doby, totiž po studiových zábleskových světlech.

Před samotných vyzkoušením nebo pořízením zábleskových světel se ale většina fotografů vydá cestou nejmenšího odporu, a tou je použití interního blesku. Avšak při jeho používání vás nečeká nic než samé úskalí a jen velmi málo profitu. První nevýhodou je jeho neměnné umístění, druhou velmi slabý výkon, třetí absence vhodného příslušenství, kterým by se záblesk dal modifikovat a takto bychom mohli pokračovat dál a dál. Proto ani moderní fotoaparáty pro profesionální použití nejsou již interním bleskem vybaveny.

Dalším krokem, který většina fotografů logicky udělá, je pořízení externích blesků. Ty jsou již opatřeny sáňkami, takže se dají použít jak na těle fotoaparátu samotného, tak mimo něj a záblesk je v porovnání s interním bleskem mnohonásobně větší. Kromě toho se dá na speedlight, jak se externím bleskům také často přezdívá, nasadit i příslušenství, ať už hovoříme o difuzérech různých tvarů nebo například o textilním snootu nebo kovovém komínku pro lepší směřování světelného toku.

Finálním krokem, ke kterému však dospějí téměř všichni, je zakoupení nebo vypůjčení zábleskových světel. Záblesková světla fungují na podobném principu jako externí blesk, ale jejich záblesk je mnohem větší a existuje na ně nepřeberné množství difuzérů, reflektorů, beauty dishů, deep boxů a tak dále a tak dále.

Portrét se zábleskovým světlem

Abychom vytvořili dokonalý portrét za pomoci zábleskového světla, musíme se nejprve rozhodnout, kolik světel použijeme a jak je rozmístíme. Pokud bych měla tedy ilustrovat situaci na focení portrétu jedné osoby, zvolila bych jedno zábleskové světlo jako hlavní a umístila ho do úrovně očí fotografovaného. Jako příslušenství volíme například oktagonální softbox, beauty dish nebo deep box, které jsou právě na portrét vhodné. Druhé světlo doporučuji umístit za portrétovanou osobu a osvítit s ním buďto pozadí anebo nasvítit portrétovanou osobu ještě jedním světlem zezadu (velmi pěkně působí světlo prosvítající vlasy, které přidává snímku na plasticitě).

Pokud jste vybaveni i dalšími studiovými světly, zkuste přidat na každou stranu od portrétovaného po jednom světle a nasadit na něj příslušenství zvané stripbox. Jedná se o protáhlý softbox, který nádherně vykreslí hrany/siluetu.

Pro umocnění světelného toku je možné na difuzéry, v našem případě softboxy, přidat voštiny. Ty světlo nasměrují, a vy tak nebudete čelit nechtěně unikajícímu světlu do stran.

Nezapomeňte, že při fotografování zábleskovým světlem musíme mít na fotoaparátu nastaven vždy manuální režim. V opačném případě, tj. při zvolení automatického režimu, by nám expozimetr neměřil scénu správně, jelikož pochopitelně nemůže počítat s milisekundami trvajícím zábleskem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *